Корисна інформація для наших клієнтів

 

 
 • Новий Регламент МКАС при ТПП України

  Новий Регламент МКАС при ТПП України

  МКАС постійно розвивається з урахуванням світових тенденцій в арбітражі, наслідком чого стало прийняття нової редакції Регламенту (набрав чинності з 1 січня 2018 року)

   

   

 • Переваги розгляду спорів у МКАС та МАК при ТПП України

  Переваги розгляду спорів у МКАС та МАК при ТПП України

  Головними перевагами розгляду спорів в МКАС є:

  • оперативність розгляду спорів (близько 80% розглянутих справ вирішуються в термін до трьох місяців, а максимальний термін відповідно до Регламенту становить не більше 6 місяців);

  • остаточність і обов'язковість для сторін Рішень МКАС;

  • визнання і можливість примусового виконання рішень МКАС в 144 країнах світу, які є учасниками Конвенції "Про визнання і приведення у виконання іноземних арбітражних рішень" (Нью-Йорк, 1958 г.), Тоді як виконати за кордоном рішення державного українського суду практично неможливо;

  • висока кваліфікація арбітрів в області вирішення зовнішньоекономічних спорів, застосування міжнародного права, законодавства України та інших держав (у складі арбітрів МКАС більше 20 докторів юридичних наук, досвідчені судді з України, Російської Федерації, Республіки Білорусь, Молдови, Латвії, Азербайджану, Польщі, Великобританії , Німеччини, Франції, США, Чехії, Словаччини, Сербії, Швеції, Угорщини, Фінляндії, Норвегії, Македонії, Словенії, Хорватії, Болгарії, Нідерландів, Австрії)

  • право сторін самостійно вибирати арбітрів зі списку МКАС, які будуть вирішувати їх спір;

  • процедура вирішення спору при "закритих дверях" і гарантоване нерозголошення судом будь-яких відомостей, переданих йому сторонами;

  • можливість розгляду спору будь-якому зручному для сторін мовою.

  Безсумнівною перевагою для українських суб'єктів ЗЕД є також той факт, що відповідно до положень статті 4 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті", прийняття МКАС при ТПП України позовної заяви резидента про стягнення з нерезидента заборгованості, яка виникла через недотримання нерезидентом термінів, передбачених експортно-імпортними контрактами, є підставою для призупинення нарахування органами Державної податкової служби пені, передбаченої цим Законом, та, в случ е задоволення МКАС такого позову, пеня за весь період розгляду справи судом в бюджет не сплачується.

  Однак прийняти будь-яку справу до свого розгляду МКАС може тільки при наявності між сторонами арбітражної угоди.

  Згідно ч. 1 ст. 7 Закону України "Про міжнародний комерційний арбітраж", арбітражна угода - це угода сторін про передачу до арбітражу всіх або певних спорів, які виникли або можуть виникнути між ними в зв'язку з будь-якими конкретними правовідносинами, незалежно від того чи мають вони договірний характер чи ні. Арбітражна угода може бути укладена у вигляді арбітражного застереження в контракті або у вигляді окремої угоди. У будь-якому випадку воно повинно бути укладено в письмовій формі.

  У розділі «Міжнародний арбітраж» на нашому сайті ми привели рекомендовану МКАС редакцію арбітражного застереження.

 • Країни-учасники Конвенції ООН про договори міжнародної купівлі-продажу товарів

  Країни-учасники Конвенції ООН про договори міжнародної купівлі-продажу товарів

  На 26 березня 2015 р. Конвенцію підписали (приєднались) 83 держави

 • Судимся с нерезидентом

  Судимся с нерезидентом

  Любая сделка, в том числе в сфере внешнеэкономической деятельности, влечет за собой риски неисполнения сторонами своих обязательств. Как следствие, участники могут столкнуться с необходимостью рассмотрения спора в судебной инстанции. 

   

 • Феміда і атрибути правосуддя

  Феміда і атрибути правосуддя

  Феміда - загальновизнаний символ правосуддя; її зображають на емблемах, її статуї осіняють будівлі судових присутності. 

  Слово Феміда стало прозивним: коли, наприклад, говорять "українська Феміда", ми розуміємо, що мова йде про українські суди, правосуддя.

  Феміда - давньогрецька богиня права й законного порядку; в пантеоні божеств Феміда - титанів, дочка Урана і Геї; була першою дружиною Зевса, і від цього шлюбу народилися "гори" і "мойри". Однією з дочок Феміди була гора Дике - богиня справедливості. Зевс вершив правосуддя лише у присутність Дике і Феміди. Феміда ніколи не повстає проти Зевса, оголошує його рішення, дає добрі поради. Коштує вона завжди по праву руку олімпійського владики.

  Головними атрибутами Феміди є меч і ваги, нині повсюдно використовуються судовими та правоохоронними органами у своїй емблематиці. Тут необхідно зазначити, що вже давно відбулося змішання образів давньогрецької Феміди і римської Юстиції, і справедливіше називати зодягнені в мантію жінку з вагами, мечем і пов'язкою саме юстиції, оскільки у Феміди ще не було пов'язки і римська богиня ближче до сучасного способу. Однак з огляду на традиційність уявлень і той факт, що Юстиція - удосконалена римська копія Феміди, цими міркуваннями можна знехтувати.

  У римській міфології поняття справедливості і права не розділені так, як у давньогрецькій, де сусідять Дике і Феміда. Ці поняття тут зливаються і персоніфікуються в образі богині правосуддя і справедливості Юстиції. Римляни додали своєї "юридичної" богині пов'язку на очі - це дуже істотне доповнення.

  Феміда - ставна, гідна жінка, зодягнена в мантію. У лівій руці вона тримає терези, в правій - двосічний меч. Очі її закриті пов'язкою.

  Таким чином, атрибутами богині правосуддя Феміди є ваги, меч, мантія, пов'язка на очах, причому перші два - головні атрибути та притому настільки древні і фундаментальні, що було б невірним приписувати їх відкриття в якості символів древнім грекам.

  Розглянемо більш детально символізм атрибутів богині правосуддя Феміди.

  Ваги - стародавній символ міри та справедливості. На терезах правосуддя зважуються добро і зло, вина і невинність. Строгість і справедливість правосуддя припускають і точне зважування діянь. У стародавніх міфологіях владики загробного світу зважували добрі і злі вчинки людей, і посмертна їх доля залежала від того, яка чаша переважить. Ваги знаходяться в лівій руці богині - ліва сторона тіла вважається сприймає.

  Меч - символ духовної сили, заплати, в руках Феміди він символ відплати. Меч тримається вістрям вгору, що вказує на "волю небес", вищу справедливість, а також на постійну готовність його застосування. Меч богині - двосічний, оскільки закон не тільки карає, але й попереджає. Що тримає його рука - права: це сторона дії, символ сили, "своєї справи".

  Примітка: коли меч опущений, фігура виграє в композиційному сенсі (простіше кажучи, виглядає краще), проте символічний сенс опущеного меча - закінчена боротьба, повернення воїна до миру. Перемога одержана - зброя опущене. Такий, наприклад, пам'ятник радянському воїну-визволителю в Трептов-парку (Німеччина).

  Мантія - урочисте, ритуальне вбрання, призначене для скоєння в ньому певної церемонії, дійства, в даному випадку правосуддя. Прадавня покликане забезпечити духовний перехід у відповідне ритуалу стан. Одіяння має відповідати характеру дійства, тому так важливо судді носитиме мантію, залишаючи цивільне сукню для мирських справ.

  Пов'язка на очах богині символізує неупередженість. Суддя не бачить самих тяжущіхся, на їх майнове і соціальне розходження, а лише дослухається фактам і правді, вислушавая обидві сторони. Правосуддя не бачить відмінності між людьми, воно сліпо в тому сенсі, що віддає лише по праву.

  Архетипічний образ правосуддя у вигляді жінки з вагами і мечем входить в колоду магічних карт Таро, що містять, як прийнято вважати, символи головних діючих сил світобудови. Таким чином, символи правосуддя є дуже давніми.

  У світовій міфології, а також в сучасній емблематиці існують і інші символи правосуддя, але їх розгляд виходить за рамки цієї статті.


  © Равіль Алєєв, 2001